Ana Sayfa / Alt Manşet / Yerel seçim haberleri 16.05.2018

Yerel seçim haberleri 16.05.2018

CTP GİRNE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BİROL KARAMAN: “YOL HARİTAMIZ HAZIR, GİRNELİ MUTLU OLACAK!”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman, yeni Girne’nin yol haritasının hazır olduğunu ve 24 Haziran’dan sonra Girnelilerin mutlu olacağını söyledi.

CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman dün Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Görüşmeye CTP milletvekilleri Asım Akansoy, Fazilet Özdenefe ve Fikri Toros ile CTP Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi de katıldı.

KARAMAN: “SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR KENT YARATACAĞIZ”

CTP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman konuşmasına, geçtiğimiz cumartesi gerçekleşen KTİMB Genel Kurulu sonrası oluşturulan yeni yönetimi tebrik ederek başladı. “Biz de yeni bir yola çıktık” diyen Karaman, “Girne’nin katledildiğini” ve kenti kurtarmak için daha önce müteahhitlerle birlikte çok toplantı yaptıklarını dile getirdi. Karaman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer bir kentte trafik akmıyorsa, kanalizasyon yoksa altyapı yatırımları tam olarak yapılmamışsa bu kentin ileriye gitmesi mümkün değildir. Dolayısıyla biz kentin sürdürülebilirliliğine yönelik çok ciddi çalışmalar yaptık. Taşkınlarla ilgili, kanalizasyonlarla ilgili çalışmalarımız uzun zamandır hazır. Bunlardan da öte en acil sorun trafiğin çözülmesi ile ilgili sıkı bir hazırlığımız var. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan bir Kıbrıslı Türk insanımız ile trafik konusunda çok ciddi çalışmalar yaptık. Bir buçuk sene önce onu buraya getirdik ve Girne’de neler yapabileceğimizi konuştuk. Alternatifleri masaya yatırdık. Uzun lafın kısası yeni Girne’nin yol haritası hazır.”

Belediyenin kurumsallaşması konusuna çok önem verdiğini belirten Karaman, bugün “altı kent içinde en mutsuz kent” olduğunu belirttiği Girne’yi, seçilmesi halinde el birliğiyle yukarılara taşıyabileceklerini, Girneli’nin artık mutlu olacağını, geleceğe umutla bakacağını, hazırladıkları çalışmaları 24 Haziran sonrasında tek tek gerçekleştireceklerini söyledi.

Daha önce inşaat atıklarının yönetimi konusunda bir çalışma yürüttüklerini de hatırlatan Karaman, bu çalışmayı da ilk kez Girne’de gerçekleştirebileceklerini ifade etti.

İçişleri ve Çalışma eski Bakanı, Mağusa milletvekili Asım Akansoy da yerel yöneticiliğin sadece mali denge üzerinden kurgulandığını, bu işin sosyal ve idari boyutunun es geçildiğini söyleyerek , “İdari boyut dediğimiz, Birol Karaman’ın söylediği kurumsallaşmadır. Katılımcı ve demokratik bir idari düzenin kurgulanması çok önemlidir. Demokrasi kentin vazgeçilmezi, katılım ise kollektif yönetimin bir adımıdır” dedi.

Yerel Yönetimler yasasının olabildiğince demokratik olması gerektiğine de işaret eden Akansoy, şunları kaydetti:

“Bölgelerin ya da kentlerin sadece kaldırım ve su sorunu yoktur. Bugün Girne, Girnelilere rağmen katledilmiştir. Bunun sorumlularından hesap sorulacak bir yasal düzenleme için çalışmalıyız. Bu yüzden biz yeni, dinamik ve sorumluluğunun bilincinde bir adayla yola çıktık. Şimdi hükümet yerel yönetimler reformunun bir yıl içerisinde yapılacağını duyurdu. Tüm siyasi partiler bu reformun yapılması gerektiğini biliyor, bu konudaki uzlaşıyı sevindiricidir”.

CTP’den yapılan açıklamaya göre, Girne kentinin sorunlarının ele alındığı ziyarette konuşan KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer ise, “Girne’ye aşık bir insanın” Girne’ye başkan adayı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Girne’yi kaybettik diyoruz ancak hala Girne için yapılabilecek çok şey var. Daha kötü olmasının önüne geçebiliriz. Girne’yi kurtarabilmek için öncelikle Girne’yi çok sevmek lazım” dedi.

DOĞANKÖY’DE BULUŞMA

Müteahhitler Birliği’ndeki görüşmenin ardından seçim ziyaretlerini sürdüren Birol Karaman ve ekibi Doğanköy’ü ziyaret etti. Ziyarete CTP milletvekili Fazilet Özdenefe’nin yanı sıra Ömer Kalyoncu, Salih Usar, Salih İzbul ve Erkan Eminağa da eşlik etti. Köy halkıyla buluşan Karaman sorunları dinleyip, çözüm önerilerini not etti.

Doğanköy muhtarı Niyazi Bedel’in de katıldığı köy kahvehanesindeki buluşmada bölgeliler trafik, kanalizasyon ve çevre temizliği konularındaki sıkıntılarını dile getirdi. Bölge için hazırlanan çalışmaları aktaran CTP Girne Belediye Başkan adayı Birol Karaman, sorunları da çözümlerini de çok iyi bildiklerini söyledi.

UBP LEFKOŞA ADAYI SERTOĞLU SANAYİ ODASI’NI ZİYARET ETTİ: “SANAYİ BÖLGESİ TEMİZLENECEK”

UBP Lefkoşa Belediye Başkan adayı Hasan Sertoğlu, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti.

UBP Lefkoşa Belediye Başkan adayı Sertoğlu ziyaretinde, Sanayi Bölgesi’nin durumunun iyi olmadığını, ihmal edildiğini belirterek, “Sanayi Bölgesi’nin temizlenmesi, yollarının yapılması, alt yapı sorunlarının giderilmesi, bir düzene, intizama kavuşturulması zor değildir. Yeter ki kararlı davranılsın, yeter ki ofiste oturmak yerine sokakta, halkın, esnafın, sanayicinin içinde olunsun” dedi.

Mali ve finansal sorunların akıllı adımlarla aşılabileceğini belirten Sertoğlu, LTB Başkanı Harmancı’nın belediyeyi devraldığı dönemin üzerinde borç bıraktığını iddia etti.

Sanayi bölgesinde su olmadığını, seçilirse bu sorunu çözeceğini belirten Sertoğlu, “Sanayi Bölgesi’nin su meselesini de halledeceğiz. Sanayicimize , esnafımıza, turizmcimize , üniversitelerimize özel tarifeden su satacağız. Hesabımız, çalışmalarımız bu yöndedir. Bunların detaylarını göreve geldikten sonra ilgililerle konuşup uygulamaya geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk da konuşmasında, su sorununa dikkat çekerek, UBP Belediye Başkanı Hasan Sertoğlu’nun Sanayi Bölgesi ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nu ziyaretinden memnun olduklarını belirtti.

UBP LEFKE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI LEFKE’DE SORUNLARI DİNLEDİ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefke Belediye Başkan Adayı Timuçin Pirgalıoğlu, belediye meclis üyesi adayları ile birlikte Lefke ve bölgesinde vatandaşların sorunlarını dinledi.

UBP’den yapılan açıklamaya göre Pirgalıoğlu, ziyaretleri sırasında, “yeni nesil, çağdaş ve modern bir belediyecilik anlayışı için çalışacaklarını” söyledi.

Pirgalıoğlu, Lefke’de sosyal belediyecilik anlayışını hakim kılmak, refah seviyesini artıracak etkenleri hayata geçirmek için var gücü ile çalışacağını söyledi.

EROĞLU, DERNEKLERİ ZİYARET ETTİ

Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Belediye Başkan adayı Gencay Eroğlu, Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği ve Emekli Mücahitler Derneği’ni ziyaret etti.

DP’den yapılan açıklamaya göre Eroğlu, Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Mehmet Salih Direktör, Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği Genel Sekreteri Emekli Albay Halil Öztunç ve üyelerle sohbet etti.

KARAVEZİRLER OKULLARI ZİYARET ETTİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Değirmenlik Belediye Başkan adayı Ali Karavezirler, Cihangir Düzova İlkokulu, Balıkesir Meriç İlkokulu ve Değirmenlik İlkokulu’nu ziyaret etti.

CTP’den yapılan açıklamaya göre ziyaretlerde, okulların sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.

UBP GÖNYELİ ADAYI AKYÖN: “DAHA ÇAĞDAŞ VE YAŞANABİLİR BİR GÖNYELİ YARATMAK İÇİN ADAY OLDUM”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gönyeli Belediye Başkan adayı Mustafa Akyön, daha çağdaş ve yaşanabilir bir Gönyeli yaratmak için aday olduğunu ifade etti.

UBP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Akyön, Havadis Web TV’de Mehmet Moreket’in programına katılarak Gönyeli için projelerini anlattı.

Akyön, 4 yıldır Gönyeli Belediyesi’nde meclis üyeliği yaptığını belirterek, amacının sadece Gönyeli ve halkına hizmet etmek olduğunu ifade etti.

Akyön, Gönyeli halkının daha iyi bir yönetim ve genç bir vizyonla yoluna devam etmeye karar vermesi halinde amaçlarının, güzel ve iyi icraatları, hizmetleri yıkmak değil, daha iyisini yapmak olduğunu kaydetti.

Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli’nin üç dönem Başkanlık yaptığını belirten Akyön, “Bu süreçte yıprandı, yoruldu ve ne yazık ki Gönyeli halkını üzmeye kırmaya başladı. Niyetimiz esnafımız, halkımız, bölge insanımız ile barışık, günümüzün getirdiği daha çağdaş ve yaşanabilir bir Gönyeli yaratmak” dedi.

“Gönyeli sadece bir çemberden iyi bir peyzaj görünümünden ibaret değildir ve Gönyeli halkı bunu derinden hissediyor” diyen Akyön, hedeflediklerini parti rozeti gözetmeksizin yapabileceklerini belirtti.

TAK

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir

Kıdemli Yargıç Reynar, görevinden istifa etti!

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Tacan Reynar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla görevinden istifa ettiğini …