Ana Sayfa / Alt Manşet / KKTC Meclisi Genel Kurulu’ndan… 15.05.2018

KKTC Meclisi Genel Kurulu’ndan… 15.05.2018

Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında saat 11.00’de toplandı.

CUMHURİYET MECLİSİ, GAZZE’DE DÜN YAPILAN SALDIRIYI KINADI

Meclis Genel Kurulu’nda nisabın sağlanmasının ardından bir konuşma yapan Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Gazze sınırındaki saldırılarda şehit olanlara, Allahtan Rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, Mecliste temsil edilen 6 partinin saldırıyı kınadığını kaydetti.

Uluçay, partiler adına, BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma saldırılar karşısında sessiz kalmamaları çağrısı yaptı.

Genel Kurul’da daha sonra bilgiye ve onaya sunuş işlemlerine geçildi.

ÇOCUK İZLEME MERKEZİ YASA ÖNERİSİNİN İVEDİLİĞİ REDDEDİLDİ, YÜKSEK ÖĞRENİMLE İLGİLİ YASA ÖNERİSİNİN ERTELENDİ

Meclis Genel Kurulu’nda, bilgiye ve onaya sunuşlar bölümünde, ivediliği istenen 2 yasa önerisinden birinin ivediliği reddedildi, birinin ise oylaması ertelendi.

Genel Kurul’da ilk olarak UBP grubunun sunduğu Yüksek Öğretim konusunda verilen Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere ele alındı.

ÖZYİĞİT

Konu hakkında söz alan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, dün Gazze’de yapılan saldırıyı kınayarak başladığı konuşmasında, UBP Milletvekili Hasan Taçoy’un geçen hafta yaptığı yasa önerisini değerlendirdiklerini söyledi.

Geçen hafta Ankara’da bazı temaslarda bulunduğunu anımsatan Özyiğit, bu konuda daha detaylı bir değerlendirme yapabilmek amacıyla bir haftalık daha süreye ihtiyaçları olduğunu belirtti ve konunun haftaya bırakılmasını talep etti.

TAÇOY

UBP Milletvekili Hasan Taçoy da, Filistin’de yaşanan vahşeti Kıbrıs Türk halkının çok iyi anladığına işaret ederek, dün yaşanan kanlı vahşi saldırıyı kınadı.

Taçoy, Bakan Özyiğit’in konuyu detaylı değerlendirme istemlerini anlayışla karşıladığını belirterek, bunun haftaya kalabileceğini, önemli olanın yasanın doğru bir şekilde geçirilmesi olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Uluçay, ivedilik oylamasının haftaya kaldığını kaydetti.

ÇOCUK İZLEME MERKEZİ YASA ÖNERİSİ…

Genel Kurul’da daha sonra, UBP Grubunun sunduğu Çocuk İzleme Merkezi Yasa Önerisinin ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi ele alındı.

CANALTAY

Konu hakkında söz alan öneri sahibi UBP Milletvekili Resmiye Canaltay, konunun geçmişte de Meclis’te gündeme geldiğini, bu merkezin hangi bakanlık uhdesinde olacağı tartışmaları sonrasında konunun rafa kaldırıldığını söyledi.

Bu konuda fikir birliğine varılarak, bu önemli konun bir an önce ele alınması gerektiğine işaret eden Canaltay, yasanın çocuk haklarına da uygun olarak yürürlüğe girmesi gerektiğini vurguladı.

DERYA

CTP Milletvekili Doğuş Derya, kadın milletvekilleri olarak, seçilmelerinin ardından özellikle kadın ve çocuk hakları konusunda birlikte çalışacaklarını belirttiklerini ifade ederek, önerinin önemine dikkat çekti.

Yasa önerisi gündeme geldiğinde Resmiye Canaltay’a birlikte çalışma önerisi yaptığını belirten Derya, ancak bu konuda çalışma yapılmadan ivedilik istendiğini anlattı.

Koruyucu ve önleyici bir yaklaşımla olaya bakmak gerektiğini ve bunun da düşünülerek, eklemeler yapılması gerektiğini belirten Derya, yasa için çaba göstermek istediklerini ancak ivediliğin zaman kaybettireceğini söyledi.

Derya, öneri üzerinde birlikte çalışıp tüm yönleri kapsayacak şekilde bir yasa hazırlanmasını önerdi.

TAÇOY

UBP Milletvekili Hasan Taçoy da gündeme gelen öneriyi, geçmişte kendisinin Meclise sunduğunu anımsatarak, Türkiye’de bunun Sağlık Bakanlığı’na bağlı olduğu için, sağlıkçıların merkezin kendi bakanlıklarına kalmasını istediklerini hatırlattı.

Çocuk istismarı konusunun önemine işaret eden Taçoy, geçmişte konu hakkında çok geniş çaplı bir çalışma yapıldığını aktardı.

Yaz döneminde bunun etraflıca düşünülerek, teşkilat yasalarının hazırlanmasının bulunmaz bir fırsat olacağına işaret eden Taçoy, önemli olanın, bunun bugün ivediliğinin alınarak konun tartışılması ve çalışmanın el birliğiyle yapılması olduğunu vurguladı.

CANALTAY

Yeniden söz alan UBP Milletvekili Resmiye Canaltay, yasa tasarısının çok güçlü bir ekiple çalışıldığına işaret ederek, tasarı hakkında eksiklikleri olup olmadığı konusunda uzmanlardan görüş aldıklarını, herhangi bir eksiklik görülmediğinin kendilerine söylendiğini kaydetti.

Canaltay, ivedilik alındıktan sonra, herhangi bir eksiklik varsa bu konuda el birliği ile çalışılabileceğini ifade etti.

ARIKLI

YDP Milletvekili Erhan Arıklı, dün yaptığı konuşmada bir kararname konusunda Cumhurbaşkanı Mustafa Akıcı’yı eleştirdiğini anımsatarak, bugün Cumhurbaşkanın bu kararnameyi imzalamadığını öğrendiğini ifade etti ve yaptığı “haksız eleştiri” nedeniyle Cumhurbaşkanı Akıncı’dan özür diledi.

İvediliği istenen yasa önerisi konusunda ise, komitede eksikliklerin ortaya konulup, Meclisten bunun daha da güzel hale getirilebileceğine işaret eden Arıklı, bunun bir politika haline getirilmesini yanlış bulduğunu söyledi.

Arıklı, bunun iktidardan mı, muhalefetten mi geldiğine bakılmaksızın, önerinin ivediliğine ve yasanın yasalaşmasına el birliğiyle katkı konulması gerektiğini kaydetti.

USAR

CTP Milletvekili Sıla Usar da, konunun önemine işaret ederek, ivediliği istenen yasa tasarısının değerlendirildiğini, bu öneriyi muhalefetten geldiği için reddeder duruma gelmediklerini kaydetti.

Yasaya teknik bir gözle bakıldığında, yasanın çocuğun istismara uğrama riskini ele almadığını, istismara uğradıktan sonrası için uygun olduğunu, dolayısıyla yasada eksiklikler bulunduğunu ifade eden Usar, hadiseler olmadan öncesini de önleyecek bir uygulamaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yasa değişikliği yapılırken, teşkilatlanmasının olmadığı, bütçede de yeri olmadığına dikkat çeken Usar, bu kadar ayrıntılı iş yapacak bir bütçe olmadığını, ama bu yoktur diye de uygulama yapılmayacak anlamına gelmediğini, eksiklikleri tamamlayıp meclisin gündemine getirmeyi taahhüt ettiklerini kaydetti.

BESİM

Sağlık Bakanı Filiz Besim de, şu anda Bakanlık olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını belirterek, bunun çok bacaklı bir konu olduğunu, Çalışma Bakanlığı’nın da şu anda çok ciddi bir hazırlığı bulunmadığını belirtti.

Geçen günlerde Çalışma Bakanlığı ile görüştüklerini, yasanın teşkilat şemalarının detaylandırarak, konunun gündeme getirileceğini vurgulayan Besim, yasa ile ilgili bir çalışmanın bütçede yer almadığını kaydetti.

Bakanlık olarak hali hazırda çocuklar için üzerlerine düşeni yaptıklarını belirten Besim, bunun yasayla daha da ayrıntılı şekilde yapılabilmesi için üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Konunun sosyal hizmetler bacağının çok zayıf olduğunu vurgulayan Besim, sorunları çözerek bu yasayı yeniden Meclis’e getireceklerini ve yıl sonuna kadar Meclis’ten geçireceklerini vurguladı.

DENKTAŞ

Maliye Bakanı Serdar Denktaş da, konun bir an önce ele alınması gerektiğine işaret ederek, olayın kendisinin önlenebilmesi için neler yapılabileceğinin konuşulması gerektiğini kaydetti.

Konunun bütçede yer alamadığını, bir havuz kalemden yıl sonuna kadar bunun karşılanabileceğini belirten Denktaş, ancak ekonominin ve hayat pahalılığının durumuna bakılırsa bunun yapılamayabileceğini söyledi.

Böylesi hassas konuları, toz duman içindeyken gündeme getirme alışkanlığından vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Denktaş, gençlere umut verilmeden önce yasanın her şeyiyle tamamlanması ve gerçekten uygulanabilir bir noktaya taşınması gerektiğini kaydetti.

İktidarın hep birlikte çalışma teklifini anımsatan Denktaş, bir şeyi yapmaktan çok uygulanabilir olmasının önemli olduğunu söyledi.

ÇELER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de, konu hakkında duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederek, 1977’den beri değişmeyen teşkilat şemaları yüzünden birçok şeyin yapılamadığını kaydetti.

Doğru adımı atmak için konsensusun sağlanması gerektiğine işaret eden Çeler, bir yasa yapıp ihtiyacın giderileceğinde, sıkıntının gerçekten giderilebilecek şekilde yapılmasının önemine işaret etti.

Konunun bir çok paydaşı olduğuna dikkat çeken Çeler, atılan ilk adımı, kendilerini hızlandırma adına bir adım olarak göreceklerini, ivediliğin Meclisin tatil olacağı hafta başlamadan alınması ve yaz dönemi de komitelerde gerekli çalışmaların tamamlanmasının ardından yasanın geçirilmesini önerdi.

BESİM

Bir soru üzerine yeniden söz alan Sağlık Bakanı Filiz Besim, Güzelyurt Hastanesi hakkında bilgi verdi ve projenin ikinci etap projesi ihalesine çıkıldığını kaydetti.

Besim, Güzelyurt Hastanesi’ni yarım bırakma gibi bir durumlarının olmadığını, hastaneyi bitireceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından öneri oylanarak, tasarının ivediliği oy çokluğu ile reddedildi.

YEREL YÖNETİMLER, ÇOCUK HAKLARI, İPTAL EDİLEN VATANDAŞLIKLAR, TARIMDAKİ SORUNLAR DA TARTIŞILDI

Meclis Genel Kurulu güncel konuşmalarla devam ediyor. Genel Kurul’da, yerel yönetimler, suç mağduru çocuklar, uyuşturucuyla mücadele, iptal edilen vatandaşlıklar, tarım ve hayvancılık alanındaki sorunlar da gündeme taşınarak, tartışıldı.

MANAVOĞLU: “BELEDİYELERİ BATMAYACAK ŞEKİLDE YÖNETSEYDİK BATMAYACAKLARDI VE REFORM GÜNDEME GELMESİ GEREKMEYECEKTİ”

İlk konuşmayı yapan HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, Belediyelerin Durumu ve Belediye Seçimleri konusunda yaptığı konuşmada, Filistinlilere yapılan saldırıyı kınayarak, savaşı ve katliamları durdurma çağrısı yaptı.

Diyabet merkezi ve devlet laboratuvarı gibi bazı mekanlarda engellilerin erişim sorunu yaşadığını dile getiren Manavoğlu, bunları gidermenin devletin görevi olduğunu söyledi.

Manavoğlu, toplum çıkarları doğrultusunda beyinlerin uyandırılması gerektiğini kaydetti.

Belediyelerle ilgili sıkıntıları dile getiren Manavoğlu, ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta ödemelerinde sorun yaşandığını, 18 belediyenin devlete borcu bulunduğunu, durumun sürdürülemez olduğunu söyledi.

Devleti zarara uğratanların yaptığının yanına kar kaldığını söyleyen Manavoğlu, belediyelerde yapılan yolsuzluklarla ilgili de hukuk yoluna gidilmesi ve suçluların cezalandırılmasını istedi.

Belediyeler reformuna da değinen Manavoğlu, “Batmayacak şekilde belediyeleri yönetseydik batmayacaklardı ve reform gündeme gelmesi gerekmeyecekti” dedi.

CANALTAY: “SUÇ MAĞDURU ÇOCUKLARIN SAYISINDA ARTIŞ VAR…ÇOCUKLARI KORUYACAK YASALAR HAZIRLAMALIYIZ”

UBP Milletvekili Resmiye Canaltay, “çocuk hakları, yasası, izleme merkezi” konusunda konuştu.

Suç mağduru olan çocukların sayısında artış olduğunu dile getiren Canaltay, günün koşullarına uygun, çocukları koruyacak yasalar hazırlamanın milletvekillerinin görevi olduğunu belirtti.

Travma, taciz yaşayan çocukların SOS Çocukköyü’ne alındığını, başka bir merkez olmadığını dile getiren Canaltay, sorgulama çeşidinin de travmaya yol açtığını söyledi.

Çocuk suçlarının son 10 yıldaki durumu ile ilgili bilgi veren Canaltay, yılda en az iki çocuğun istismara uğradığını, bu rakamların sadece raporlananlar olduğunu, rakamın daha çok olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Canaltay, çocuk mahkemelerinin kurulması, poliste ayrı bir birim oluşturulması gerektiğini kaydetti.

ÇELER: “CİDDİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, yerinden verdiği cevapta gündeme getirilen maddelerle ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi.

Çeler, Çocuk Rehabilitasyon Merkezi’nin kurulması ve Sosyal Hizmetler Teşkilat Şeması ile ilgili çalışma yapıldığını söyleyerek, bu konuların siyasi değil devlet politikası olması gerektiğini belirtti.

ÖZTÜRK: “UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KONUSUNDA DAHA CİDDİ ÖNLEMLER ALINMALI”

UBP Milletvekili Yasemin Öztürk, “uyuşturucu madde ve kumar” konusunda konuşma yaptı. Hükümet programında uyuşturucu konusunda herhangi bir madde bulunmadığını ve önleme adına adım atılmadığını söyleyen Öztürk, uyuşturucu yaşının 13’e düştüğünü kaydetti.

Uyuşturucu ile mücadele konusunda daha ciddi önlemler alınması gerektiğini dile getiren Öztürk, Güney Kıbrıs’a geçişlerde uyuşturucu araması yapılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Öztürk, uyuşturucu suçları ile mücadelede etkin adımlar atılmasını istedi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaları takdir ettiğini söyleyen Öztürk, bazı parti başkanlarının kumarhaneleri kapatacaklarını söylediğini ancak hükümete gelindiğinde bunun yapılmadığını kaydetti.

Öztürk, uyuşturucu ve kumarın önlenmesinde nasıl adımların atılacağını sordu.

BESİM: “UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİNDE HİZMET VERECEK BİR MERKEZE İHTİYAÇ VAR”

Sağlık Bakanı Filiz Besim, uyuşturucu bağımlılığı tedavisinde hizmet verecek bir merkeze ihtiyaç olduğunu söyleyerek, Denetimli Serbestlik Yasası’nın yürütülmeye çalışıldığını ama aksaklıklar bulunduğunu belirtti.

Besim, uyuşturucu konusunda ciddi bir çalışmaları bulunduğunu, hızlı bir şekilde devreye koymaya çalışacaklarını kaydetti.

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yıllar boyunca görmezden gelindiğini, ihmal edildiğini söyleyen Besim, hastanenin eksikliklerini gidermeye çalıştıklarını, hastane bünyesinde uyuşturucu bağımlılığı tedavisine yönelik bir merkez kurulacağını belirtti.

ATUN: “NERDEN BULDUN YASASINI SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM”

UBP Milletvekili Sunat Atun, “hükümetin icraatları” konusunda konuşma yaptı.

Sanayi bölgesinde yaşanan sıkıntılara işaret eden Atun, sanayi bölgesinde bazı arazi izinlerinin partizanlık yapılarak iptal edildiğini ileri sürdü.

Atun, akaryakıt fiyatları üzerinde özellikle iki parti başkanının vaatler verdiğini ancak hükümete gelindiğinde fiyat istikrar fonunu öne sürerek verilen vaatlerin tutulmadığını savundu.

“Nerden Buldun Yasası”na sonuna kadar destek verdiğini söyleyen Atun, kara paranın önlenmesine yönelik yasanın Meclis gündemine getirilmediğini, bunun nedenlerini sordu.

“VATANDAŞLIK İPTALİ KONUSU YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ”

“Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen sanayicileri arasında bulunan” bazı işadamlarının KKTC vatandaşlıklarının iptal edildiğini söyleyen Atun, “KKTC’yi yurtdışında tanıtacaksak gönüllü elçilere ihtiyacımız var” dedi. Atun, bu konunun hükümet tarafından yeniden değerlendirilmesini talep etti.

Filistin’de yaşanan olaylar karşısında hükümetin açıklama yapmadığı eleştirisinde bulunan Atun, beklentisinin yas ilan edilmesi olduğunu söyledi.

SUCUOĞLU: “TARIM ALANLARI İNŞAAT VE EMLAK SEKTÖRÜNE KAYDI… PLANLAMA YAPILMALI, VERİMLİ TOPRAKLAR KORUNMALI”

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, “tarım ve hayvancılık sektöründeki sorunlar” konusunda konuşma yaptı.

Sucuoğlu, tarım alanlarının inşaat ve emlak sektörüne kaydığını söyleyerek, planlama yapılması ve verimli toprakların korunması gerektiğini belirtti.

Tarımsal girdilerin ve mazot fiyatlarının çok yüksek olduğuna işaret eden Sucuoğlu, bu sektörde çalışanların sıkıntı yaşadığını kaydetti.

Doğrudan Gelir Desteğinin zamanında ödenmesinin önemine işaret eden Sucuoğlu, kuraklık ve verim kaybı ile ilgili de çalışmaların hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Sucuoğlu, 13 milyonluk bir akaryakıt desteği ödenmesi gerektiğini dile getirerek, bu ödemenin de geciktiğini belirtti.

Ülkeye balya getirme izni verildiği ve balyaların adaya geldiğini dile getiren Sucuoğlu, izin kriterlerinin ne olduğunu sordu.

Sucuoğlu, küçük ve büyükbaş hayvana katkı verilip verilmeyeceğini sordu.

Kuraklığın çiftçi ve hayvancıyı çok olumsuz etkilediğini dile getiren Sucuoğlu, bu konuda atılacak adımların ne olacağını sordu.

ŞAHALİ: “TARIMSAL ALANLARIN KORUNMASI KONUSU ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, tarımsal alanların korunması konusunun hükümet programının öncelikleri arasında olduğunu, Toprak Koruma Yasası’nın, Ülkesel Fizik Plan ve İmar Planları ile uyumlu olması gerektiğini, bu çerçevede konunun ele alındığını belirtti.

Girdi maliyetlerinin tarım sektörü için önemli olduğunu dile getiren Şahali, dövizdeki hareketlilik nedeniyle üreticilerin zor zamanlardan geçtiğini, süt fiyatlarının artışının da bu bağlamda değerlendirilebileceğini kaydetti.

Şahali, tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi için bütçede ayrılan kaynağa değinerek, kaynağın nasıl dağılacağının da önceki hükümet döneminde hazırlandığını, bir değişikliğin söz konusu olmadığını ifade etti.

Bütçe çerçevesinde akaryakıt desteği yapılmasına ilişkin çalışma yapılacağını söyleyen Şahali, doğrudan gelir desteği ödemelerinin, Maliye Bakanlığı’nın nakit akışına göre bu ay içinde ödenecek durumda olduğunu kaydetti.

Şahali, “Üreticiye sırtını döner pozisyonda değiliz” dedi.

2016’da kuraklık tazminatlarının ödenmesinin Genel Tarım Sigortası Fonu’nun yapısını bozduğunu, ödemenin mevzuata aykırı bir şekilde yapıldığını dile getiren Şahali, 2017-18’de yaşanan sorunların kaynağının bu olduğunu belirtti.

Şahali, kuraklık tespiti çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

“ÖZEL BİR ŞAHSA BALYA İTHALİ İZNİ VERİLMESİ KONUSUNDA ÇALIŞMA BAŞLATILDI”

Küçük ve büyükbaş hayvancılara yönelik destek için çalışmalar yapıldığını dile getiren Şahali, özel bir şahsa balya ithali izni verilmesi konusunda bakanlığın çalışma başlattığını, gelir kaybı ve haksız rekabet oluşturmayacak şekilde bir çözüm bulunacağını söyledi.

Şahali, kooperatifçilik konusunda ortalamanın altına düşüldüğünü belirterek, yeniden başlangıcın öngörülmesine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

BAYBARS: “VATANDAŞLIK İPTALLERİ VİCDANLA DEĞİL, HUKUKLA İLGİLİ”

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, vatandaşlık iptallerinin ciddi bir hukuki inceleme sonucu gerçekleştirildiğini söyledi ve “Vicdanla değil, hukukla ilgilidir” dedi.

Gündem dışı konuşma gündemiyle güncel konuşmaların yapıldığı Meclis Genel Kurulu, saat 17.00 itibarıyla 6 saatten beri kesintisiz devam ediyor.

BEROVA

UBP Milletvekili Özdemir Berova, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte hükümet tarafından alınan yangın tedbirleri konusunda güncel konuşma yaptı.

Berova, Filistin’de yaşanan olayı kınayarak başladığı konuşmasında, KKTC sahillerinde yaşanan insanlık dramına da değindi.

Yangın ve yangın tedbirleri konuşulmadan önce bu konuyla ilgili müdahale edecek birimlere değinmek gerektiğini ifade eden Berova, bu konuda kurumsal bütünlük olmadığını anlattı.

Yedidalga’da 15 dakika kadar süren dolu yağışının ardından bölgede ciddi hasar meydana geldiğini anımsatan Berova, bölge insanının üretiminin devamlılığını sağlayabilmesi adına gereğinin yapılmasının önemine işaret etti.

İtfaiye teşkilatının araç-gereç ve personel eksikliği yaşadığına işaret eden Berova, bu durumun olası sonuçlarına işaret etti.

Yangın anında en önemli unsurlardan birinin ilk müdahalenin doğru ve etkin şekilde yapılması olduğuna değinen Berova, bu noktada erken müdahalenin önemli olduğunu anlattı.

Eksiklikler göz önüne alındığında itfaiye teşkilatının yangınlara müdahale edebilecek noktada olmadığını söyleyen Berova, bunun önceki yıllarda sık sık konu olan helikopter alımından daha öncelikli olduğunu dile getirdi.

ŞAHALİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ise yanıt konuşmasında, orman yangınları konusunda temel yükümlülüğün Orman Dairesi’nde olduğunu dile getirdi.

İtfaiye Müdürlüğü ile Orman Dairesi’nin birlikte hareket ettiğine de değinen Şahali, entegre bir çalışmanın söz konusu olduğunu anlattı.

Orman Dairesi’nin ormanlarda meydana gelebilecek yangınları önlemek için yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi veren Şahali, yangınların önlenmesi için yurttaşlara da iş düştüğünü anlattı.

Orman hazır kuvvet ekiplerinin ilk kez kendi dönemlerinde münhalle belirlendiğini dile getiren Şahali, yapılan başvurulardan uygun olanların işe alındığını kaydetti.

Orman yangınlarının önlenmesi için yangın ihbar hattı kurulduğunu hatırlatan Şahali, yangından erken haberdar olmanın önemine işaret etti.

Şahali, TC Orman Genel Müdürlüğü’yle yapılan mutabakat çerçevesinde insansız kontrol kulelerinin kurulması çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

HASİPOĞLU

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ise, “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Guterres Çerçeve Belgesi ile ilgili açıklaması” başlıklı gündem dışı konuşma yaptı.

Guterres Çerçevesi’nin Meclis’e açıklanmadığını söyleyen Hasipoğlu, ilgili çerçevenin halka ve gerekli çevrelere açıklanmamasının şeffaflık açısından yanlış olduğunu söyledi.

Hasipoğlu, “Bu belge önce Meclis’te tartışılmalı sonra Güney Kıbrıs’a teklifte bulunulmalıydı” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “zihniyet değişikliği olmazsa masaya dönmeyeceğini” söyledikten sonra böyle bir teklifte bulunmasının kafa karıştırıcı olduğunu kaydeden Hasipoğlu, harita konusunda da Meclis’e bilgi verilmesini istedi.

Mülkiyet rejimi konusunda çerçevenin ne içerdiğinin açıklanmasını isteyen Hasipoğlu, güvenlik ve garantiler konusundaki algının, Türkiye’nin tek yanlı müdahale hakkının sürdürülebilir olmadığı yönünde olduğunu savundu.

Kıbrıs Türkünün artık alternatifleri tartışması gerektiğini kaydeden Hasipoğlu, alternatifleri konuşmak Rum tarafı için de teşvik olacakken Cumhurbaşkanının Guterres çerçevesi açılımıyla bunu kapattığını iddia etti.

ZAROĞLU

YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu ise, “İptal Edilen Vatandaşlıklar” başlıklı konuşma yaptı.

Bazı iptallerin hukuksuz yapıldığını savunan Zaroğlu, iptallerden bazı örnekler verdi, 4 yaşında ülkeye gelip ömrü boyunca sadece 10 gün yurt dışında bulunan birinin vatandaşlığının neden iptal edildiğini sordu.

Zaroğlu, Bakanlar Kurulu’nun neden vatandaşlık verildiğini açıklama yükümlülüğü olmadığını ancak vatandaşlığın neden iptal edildiğinin açıklanması gerektiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun gerekçe göstermeden vatandaşlık vermesini doğru bulmayanlar olabileceğini dile getiren Zaroğlu, “Allah nasip eder iktidara gelirsek biz de bu iptal edilen vatandaşlıkları geri veririz” diyerek, ortada bir sorun varsa ilgili yasanın değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

BAYBARS

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da yanıt konuşmasında, Zaroğlu’nun konuşmasının bilgiden değil, duyumlardan ibaret olduğunu kaydetti.

Bakanlar Kurulu kararlarının idari işlem olduğunu, bu nedenle gerekçeli olmak zorunda olduklarını söyleyen Baybars, bu gerekçenin de ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

İptallerin ciddi bir hukuki inceleme sonucu gerçekleştirildiğini söyleyen Baybars, iptal kararlarını gerekçeli olarak verdiklerini de ekledi.

Vatandaşlığın bir haktan ziyade yükümlülük olduğunu anlatan Baybars, gerekçelerin eşit ve herkese aynı şekilde uygulanan bir noktada olması gerektiğini belirtti.

İsimler üzerine konuşmayı doğru bulmadığını kaydeden Baybars, vatandaşlık konusunun vicdanla değil hukukla ilgili olduğunu söyledi.

Baybars, iptal edilen vatandaşlıklarla ilgili listenin bakanlar tarafından imzalanarak yayınlanmak üzere gönderildiğini belirtti.

Vatandaşlıklar konusunda bir çalışma yürüttüklerini anlatan Baybars, bu çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti.

OĞUZ

UBP Milletvekili Dursun Oğuz da, Polis Genel Müdürlüğü personelinin sorunlarını gündeme taşıdı.

Polis Genel Müdürlüğü’nün sadece belirli günlerde değil her zaman hatırlanması gerektiğini anlatan Oğuz, polis teşkilatındaki sorunların gündemde tutulması gerektiğini belirtti.

Polis mensuplarının emeklilik sorunlarına işaret eden Oğuz, polislerin çalışma saatlerinin daha uzun olduğunu belirtti.

Polislerin sendikası ve eylem hakları olmadığına işaret eden Oğuz, polislerin diğer devlet görevlileriyle aynı pozisyonda olmadığını söyledi.

Oğuz bu sorunların çözümü için çalışma yapılması gerektiğini dile getirdi.

Polis Genel Müdürlüğü kadrosunda 800 kişilik açık bulunduğunu, 340 polisin emekli olmaya hazırlandığını anlatan Oğuz, personel konusunun ivedi şekilde masaya yatırılması gerektiğini ekledi.

SANER

UBP Milletvekili Ersan Saner, “ulaştırma politikalarının belirlenmesinde Ulaştırma Bakanlığı ve yerel yönetimler bölümü” başlıklı konuşma yaptı.

Gönyeli Belediyesi üst geçit çalışmaları konusunda geçen haftadan bu yana bilgi almayı beklediğini dile getiren Saner, böyle olunca bilgi ve belgeler ulaşmadan yorum yapmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Saner, kendi bakanlığı döneminde, bilgi isteyen milletvekillerine kayıt dışı şekilde de olsa her zaman bilgi verdiğini söyledi.

İlgili çalışmayı gidip incelediğini söyleyen Saner, geçidin 36 ayakla başlayıp 20 ayakla sonlandığını savundu.

“Hangi dönemdeyiz ki dolgu malzemeyle alt geçit, üst geçit yapılıyor” diye soran Saner, bu konuda açıklama istedi.

ATAKAN

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan yanıt konuşmasında, Saner’e bilgi verilmesi için ilgili daire müdürlerine direktif verdiğini söyledi.

Devletin devamlılığı esasına işaret eden Atakan, önceki dönemlerde atılan adımların devamlılığının esas olduğunu kaydetti.

2017 yılında ihalesi tamamlanmış, izinleri verilmiş olan bir projeden bahsedildiğini dile getiren Atakan, projenin değişik açılardan tartışılabileceğini ancak bu projeye ihtiyaç olduğunu anlattı.

Atakan, geçmiş dönemlere yönelik yazılı belge ve bilgi bulunmasında zorluk yaşandığını, bu nedenle kendisinin bu konuya önem verdiğini kaydetti.

Bakan Atakan, projenin önceki dönemde her türlü görüşünün alınmış ve izinlerinin verilmiş olduğunu vurguladı.

Yeniden söz alan Saner’in devletin devamlılığının esas olduğunu, ancak ortada bir sorun varsa bunun değerlendirilmesi gerektiğini söylemesi üzerine de Atakan, devletin devamlılığının “ne olursa olsun değişiklik yapılmaz” demek olmadığını vurguladı.

ARIKLI

Yeniden Doğuş Partisi Başkanı Erhan Arıklı ise, “Vakıflar ve Dome Hotel” başlıklı konuşma yaptı.

Dome Hotel’in 10 yıllık kira sözleşmesinin bugün bittiğini kaydeden Arıklı, “Dome Hotel yapılmayan yatırımlar nedeniyle şu anda çökmek üzere, oraya en az 35 milyonluk yatırım yapmak lazım” dedi.

Arıklı, çalışan ve sendikadan oluşan yönetimin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini ve oteli iyi yönetmediğini savundu.

Gelinen aşamada Vakıfların ihaleye çıkmak istediğini, şu anki yönetimin de bu ihaleye katılabileceğini ancak yönetimin ilgili anlaşmanın olduğu gibi sürmesini istediğini kaydeden Arıklı, “Vakıfların hakkını yedirtmeyiz” ifadesini kullandı.

Konuşmaların tamamlanmasıyla yazılı ve sözlü sorulara geçildi ve Meclis Genel Kurulu bugünkü oturumunu tamamladı.

Genel Kurul’un sonraki oturumu Pazartesi günü yapılacak.

TAK

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir

Kıdemli Yargıç Reynar, görevinden istifa etti!

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Tacan Reynar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla görevinden istifa ettiğini …