Ana Sayfa / Alt Manşet / İki lider “samimi ve açık” baş başa gayri resmi yemekte bir araya geldi

İki lider “samimi ve açık” baş başa gayri resmi yemekte bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Crans Montana’da gerçekleştirilen Beşli Konferans kapsamında bir araya geldikleri 6 Temmuz 2017’den bu yana ilk kez gayri resmi yemekte bir araya geldi.

Liderler 9,5 aylık aranın ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spear’ın ara bölgedeki resmi ikametgahında buluştu.

Görüşme, saat 19.08’de başladı.

Görüntü için dahi ara bölgeye basının alınmadığı görüşme, müzakerelerin yeniden başlaması değil, bir durum değerlendirmesi niteliğinde. İki lider “samimi ve açık” baş başa bir görüşmede bulundular.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Elizabeth Spehar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında yapılan akşam yemeğinin ardından yazılı bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, “Bugün Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiades, BM Misyon Şefi’nin ikametgahında bir araya geldiler. Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiades ve Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı iki saat baş başa görüşerek samimi ve açık bir şekilde görüş teatisinde bulundular ve ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışman Vekili Bayan Elizabeth Spehar’ın katılımıyla bir akşam yemeğine oturdular” diye belirtildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yemekle ilgili olarak 5 Nisan’da yaptığı açıklamada, bu buluşmanın herkesin ayrı ayrı yollara mı gideceği yoksa birlikte mi yürüneceğini görme açısından önemli olduğunu söylemiş; tamamen bir niyet araştırması olduğunu kaydetmişti.

Amacın 10 aydır bir araya gelmemenin yarattığı sıkıntıların aşılması olduğunu söyleyen Akıncı, yemekteki gündemin “asıl konuşulması gerekenler” olacağını, sürecin Crans Montana’da bırakıldığı yerden aynen başlamasının da söz konusu olmadığını vurgulamıştı.

2015 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde bir yıla yakın kesintiye uğrayan müzakereler, Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinin hemen sonrasında başlamış, BM parametreleri ve 11 Şubat 2014 mutabakatını esas alınarak yoğun bir şekilde sürdürülmüştü.

Müzakereler Cenevre’de başlayan, Crans Montana’da devam eden, Kıbrıs sorununun iki kurucu devlet temelinde federal bir çözümle sonlandırılmasını hedefleyen ve garantörlerin de katıldığı 5’li konferansın sonuçsuz kapanmasıyla kopmuştu.

Kıbrıs Postası

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir

YSK Başkanı Şefik’den Yerel seçimler ve YKS ile ilgili değerlendirme

1 Temmuz tarihi ise KKTC’nde yerel seçimlerle aynı tarihe denk geliyor. Bu durumda  ülkemizdeki Yerel …