Home / Ana Manşet / Ölümlü kazaya 4 yıl hapis cezası

Ölümlü kazaya 4 yıl hapis cezası

Ölümlü kazaya 4 yıl hapis cezası

Lefke – Güzelyurt Anayolu üzerinde16 Haziran 2016 tarihinde saat 13.30 sıralarında meydana gelen kazada okul otobüsünden inip yaya olarak yolu karşıya geçmeye çalışan Elif Sultan Dönekli ile İbrahim Dönekli kardeşlere çarparak 6 yaşındaki İbrahim Dönekli’nin ölümüne neden olan araç sürücüsü Ömer Akan aleyhindeki karar Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi huzurunda açıklandı. Ölümlü kazaya 4 yıl hapis cezası

Başkan Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay ve Yargıç Murat Soytaç’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliği ile sanık aleyhine vermiş olduğu kararı Başkan Esandağlı açıkladı.

Esendağlı kararda sanık lehine ve aleyhine olan tüm olguları değerlendirdiklerini sanığın işlemiş olduğu suçun dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebep olma olduğunu bu tür suçların gittikçe yaygınlaştığını ve bu tür suçlara caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Melek Esendağlı kazanın meydana gelişini inceleyecek olursak sanığın yönetimindeki HD 533 plakalı salon araç ile doğu istikametine doğru dikkatsizce seyrettiği sırada Gaziveren köy dâhiline geldiği zaman yolun güney kısmından kuzey kısmına yaya olarak geçmeye çalışan 6 yaşındaki maktul İbrahim Dönekli ve 13 yaşındaki Elif Sultan Dönekli’ye çarptığını belirtti.

Başkan Esendağlı kazanın meydana gelmiş olduğu yolun 6 metre genişliğinde olduğunu maktul ve kardeşinin yolun dört buçuk metresini kat ettikten sonra sanığın aracı ile kendilerine çarptığını ve görüş açısının temiz olduğunu belirterek bu durumu aleyhine ağırlaştırıcı sebep olarak değerlendirildiğini söyledi.

Başkan Melek Esendağlı aktarmış oldukları tüm olgular ışığında sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirdikten sonra sanığı oy birliği ile 4 yıl hapis cezasına çarptırdıklarını açıkladı.

Kaza nasıl olmuştu

Lefke – Güzelyurt Anayolu üzerinde 16 Haziran 2016 tarihinde, saat 13.30 sıralarında, sanık Ömer Akan, yönetimindeki HD 533 plakalı salon araç ile doğu istikametine doğru dikkatsizce seyrettiği sırada Gaziveren köy dahiline geldiği zaman yolun güney kısmından kuzey kısmına yaya olarak geçmeye çalışan 6 yaşındaki maktul İbrahim Dönekli ve 13 yaşındaki Elif Sultan Dönekli’ye çarpmıştı.

Kaza sonucu yaralanan her iki yaya Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine kaldırılarak yapılan tedavilerini müteakip, İbrahim Dönekli yoğun bakım servisinde müşahede altında tutulduğu 18. günün sonunda kaza sonucu aldığı yaralara dayanamayarak yaşamını yitirmişti.

Kardeşi Elif Sultan Dönekli ise yapılan tedavinin ardından taburcu edilmişti.

Kıbrıs Manşet

KIBRIS HABER AJANSI

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Lefkoşa’da Down Sendromu farkındalık yürüyüşü düzenlendi

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü nedeniyle Çorabını Gey da Gel” …