Home / Alt Manşet / 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde merkezlerde ve ilçelerde çeşitli etkinlikler düzenlendi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

LEFKOŞA’DA TÖREN YÜRÜYÜŞÜ VE BANDO KONSERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Lefkoşa’da tören yürüyüşü ve bando konseri gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Caddesi-Barbarlık Müzesi güzergahında, saat 15.00 civarında başlayan yürüyüş ve konser etkinliğine Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da katıldı.

Yağmura rağmen yürüyüş büyük bir vatandaş katılımıyla yapıldı.

Mehmet Akif Caddesi ile Osmanpaşa Caddesi’nin kesiştiği yerde başlayan yürüyüş, Barbarlık Müzesi yakınlarında ana cadde üzerine kurulan platformda gerçekleştirilen bando konserleri ve folklor gösterileriyle devam etti.

İSKELE’DE TÖREN DÜZENLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin 94’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle tüm ilçelerde olduğu gibi İskele’de de tören düzenlendi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu eşliğinde İskele Belediyesi önünden başlayan kortej yürüyüşü Ecevit Meydanı’nda tamamlandı.

Buradaki tören protokol sırasına göre çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

İskele Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, törene İskele Kaymakamı Kemal Yılmaz, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, İskele Polis Müdürü Ahmet Beşerler, askeri yetkililerle siyasi parti ve kurum kuruluş temsilcileri katıldı.

GKK Bando’sunun konser verdiği törende Bekirpaşa Lisesi Tarih Öğretmeni Amber Sesigüzel Göknar günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Göknar, Mustafa Kemal’in başlattığı milli mücadelenin Türk Milleti’nin inancıyla ve azmiyle başarıya ulaştığını kaydederek, “Cumhuriyet Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük değer ve mirastır” dedi.

Öğrencilerin şiir de okuduğu törende, İskele Belediyesi Yıldızlar Halk Dansları Topluluğu folklor, KKTC Karadeniz Kültür Derneği Kuzeyin Yıldızları Horon ekibi horon gösterisi sundu.

CUMHURİYET BAYRAMI GÜZELYURT’TA DA KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. Yıl dönümü Güzelyurt’ta da bugün düzenlenen törenlerle kutlandı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Anıtı önünde saat 11.45’de başlayan törene Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, üst düzey askeri protokol, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, milletvekilleri, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, siyasi parti temsilcileri, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile okullar katıldı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören protokol sırasına göre çelenklerin konulmasıyla başladı. Şehitler için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Güzelyurt’taki tören Arkeoloji ve Doğa Müzesi önünde Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç tarafından halkın bayramının kutlanmasıyla devam etti.

Törende kaymakamlık adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Güzelyurt Türk Maarif Koleji Tarih Öğretmeni Cengiz Avcı yaptı. Cengiz Avcı, Cumhuriyetin ilan edilmesiyle Türk milletinin esaretten özgürlüğe kavuştuğuna dikkat çekerek, ilelebet cumhuriyete sahip çıkılacağını vurguladı.

GTMK öğrencilerinden Sude Şahin’in “Atatürk ve Cumhuriyet” adlı şiiri okunması ve Güzelyurt Sanat Derneği master ekibinin halk dansları gösterilerinin ardından tören kortej geçişiyle sona erdi.

TAK

KIBRIS HABER AJANSI

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Erhürman: “Çok çalışmaya devam edeceğiz”

Başbakan Tufan Erhürman, bütçe görüşmelerinin tamamlanmasıyla icraata yoğunlaşacaklarını belirtti. 2018 Mali Yılı Bütçe Yasası’nın Meclis …