Home / Alt Manşet / Saatler bu gece yarısı bir saat geri alınacak

Saatler bu gece yarısı bir saat geri alınacak

Saatler bu gece yarısı bir saat geri alınacak

KKTC Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar uyarınca, 29 Ekim 2017 Pazar sabahı saat 02.00’de saatler bir saat geri alınacak. Saatler bu gece yarısı bir saat geri alınacak

Bakanlar Kurulu’nun 17 Ekim’de aldığı kış saati uygulamasına geçilme kararıyla, kamuda 18 Eylül’den beri uygulanan mesai saatlerinin devam etmesi de kararlaştırılmıştı.

Kış saati döneminde, 18 Eylül’den beri uygulandığı şekliyle perşembe dışındaki günlerde kamuda 08.00-12.30 ve 13.00-16.15 saatleri arasında; perşembe günleri ise 08.00-12.30 ve 13.00 -17.30 saatleri arasında mesaiye devam edilecek.

Saatimi nasıl ayarlayacağım?

29 Ekim Pazar sabah saat 02:00’den itibariyle kış saatine geçilecek. Fakat saatler teknolojik aletlerde nasıl ayarlanacak?

KKTC Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar ile birlikte bir (1) saat geriye çekilecek. Fakat Türkiye’de saatlerin geriye çekilmeyecek olması dolayısıyla Türkiye ile KKTC arasında 1 saatlik bir saat farkı oluşacak.

Yapılan değişikliğin ardından hayatımız içerisinde yoğun olarak kullandığımız teknolojik aletler de yeni düzenlemeyle birlikte bir çok sıkıntıyı da beraberinde getirebilecek. Bu sıkıntıların yaşanmaması adına teknolojik aletlerinizin önceden ayarlaması gerekiyor.

Türkiye’de kış saatine geçilmeyecek olması nedeniyle teknolojik aletlerde seçili olan Ankara ve İstanbul saat bölgeleri sıkıntı yaratabilir.

Bu nedenle KKTC’de yaşayan vatandaşlar sıkıntı yaşamamak adına yaz döneminde ülkemiz ile aynı saat dilimini kullanan ve aynı saat dilimi içerisinde bulunduğumuz ülkelerin saat bölgelerini seçmek durumundalar.

Günlük yaşantımızda kullandığımız aletlerde “UTC +02:00 Atina, Bükreş” saat diliminin seçilmesi durumunda yaşanabilecek olası sorun ortadan kalkmış olacak.

BİLGİSAYARLARDA SAAT NASIL AYARLANIR?

Kişisel bilgisayarınız için aşağıda işlemleri takip ederek kolayca değişiklik yapabilirsiniz. Sadece 3 işlemde değişiklik yapmak mümkün

1. Adım: Saat üzerinde tıklayarak açılan menüden “Change date and time settings…” ya da “Tarih ve saat ayarlarını değiştir” tıklanıyor…

2. Adım: Açılan pencereden “Change time zone…” ya da “Saat bölgeni değiştir…” seçeneğine tıklayınız.

3. Adım: Yeni açılan bölümden ise “UTC + 02:00 Atina, Bürkeş” seçeneği seçilerek “Automatically adjust clock for Daylight Saving Time” kutusu seçili olarak bırakılarak onaylamak yeterli olacaktır.

ANDROİD CİHAZLARDA SAAT NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Ayarlar>Tarih ve Saat bölümüne girin. Açılan kısımdan “Otomatik tarih ve saat” ayarlarını pasif konuma getirin. Değişen ekrandan ise ‘Saat dilimi seçin’ ve ‘GMT +02:00 Atina, Bürkeş’ saat dilimini seçin.

İOS CİHAZLARDA SAAT NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Ayarlar>Genel>Tarih ve Saat> bölümüne girin. Ardından “Otomatik Ayarla” özelliğini devredışı bırakın. Değişen ekrandan ise ‘Saat dilimi seçin’ ve ‘GMT +02:00 Atina, Bürkeş veya Lefkoşa’ saat dilimini seçin.

Gündem Kıbrıs

KIBRIS HABER AJANSI

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Karakum’da hafta sonu asfalt çalışması var

Girne Karakum’da, İskenderun Caddesinde hafta sonu asfalt çalışması yapılacak. Belediyeden verilen bilgiye göre, cumartesi ve …