Home / Alt Manşet / Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya KKTC’de

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya KKTC’de

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya KKTC’de

KAYA BUGÜN RESMİ TEMAS VE İNCELEMELERDE BULUNACAK Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya KKTC’de

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’in davetlisi olarak KKTC’ye geldi.

Dün gece KKTC’ye gelen Kaya, saat 09.00’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 09.30’da Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve saat 10.10’da Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edilecek.

Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’le görüşecek Kaya, daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Mutabakat Zaptı imza törenine katılacak.

Surlariçi bölgesinde saat 11.40-12.30 arasında incelemeler yapacak Kaya, vatandaşlarla da bir araya gelecek ve ardından 12.30-13.30 saatleri arasında Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Umut Derneği organizasyonuyla kadınlarla buluşacak.

Kaya, 13.40-14.40 arasında Yenikent’teki Niyazi Mirage’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner’in onuruna vereceği yemeğe katılacak ve 14.50-15.30saatlerinde Çağlayan Çocuk Yuvası’nı ziyaret edecek.

Kaya, 15.40-16.10 saatleri arasında SOS Çocuk Köyü’nü ziyaret edecek ardından da 16.50-17.00 saatleri arasında Lapta’da Elişi Kooperatifi üyesi hanımlarla buluşacak.

Kaya, 17.00-18.00 saatleri arasında Lapta Huzurevi ziyareti edecek ve ardından saat 19.00’da adadan ayrılacak.

CUMHURBAŞKANI AKINCI, KAYA İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’de temaslarda bulunan TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı kabul etti.

Kaya, Cumhurbaşkanlığı’na gelişinde kapıda Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner tarafından karşılandı.

TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya ziyarette, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay eşlik etti.

MECLİS BAŞKANI SİBER KAYA’YI KABUL ETTİ

SİBER: “SOSYAL POLİTİKALAR DEVLETLERİN OLMAZSA OLMAZI”

KAYA: “ SOSYAL POLİTİKALAR ALANINDA AİLE ODAKLI DESTEĞE ÖNEM VERİYORUZ”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, KKTC’de temaslar yapan TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda gerçekleşen kabulde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Hamza Ersan Saner ve bazı yetkililer de hazır bulundu.

Kabulde, TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’nın, Meclis Başkanı Siber’in ciddi bir tıp eğitiminin üzerine siyasi kariyer yaptığını CV’sinde gördüğünü ve bundan çok etkilendiğini belirtmesi üzerine, Siber de, Kaya’nın elektrik-elektronik eğitiminin üzerine tıp eğitimi aldığına ve aynı okul mezunu olduklarına dikkat çekti.

SİBER: “KADINLARIN SİYASETTE DAHA GÖRÜNÜR OLMASI ÖNEMLİ”

Meclis Başkanı Sibel Siber, konuşmasında, TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı Mecliste ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, toplumsal cinsiyet eşitliği yönünden kadın bakan ağırlamanın çok nadir olduğuna işaret etti.

Sibel Siber, “Ziyaretin bu yönüyle de bir mesaj olmasını istiyorum. Kadınların siyasette daha görünür olması etkin görevlere gelmesi çok önemli” dedi.

“SOSYAL POLİTİKALAR OLMAZSA OLMAZ…” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya KKTC’de

Sosyal politikaların devletlerin olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Siber, sosyal devletin, kişilerin doğduğu günden ölünceye kadar kendisini güvende hissetmesi demek olduğunu, bu nedenle sosyal politikalara önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Siber, yapılacak çalışmalarda Türkiye’nin tecrübesini KKTC’ye aktarmasının ve işbirliğinin halkın yaşam kalitesine olumlu yansıyacağını kaydetti.

Yüz yüze temasların bu anlamda çok önemli olduğunu belirten Siber, sorunları karşılıklı dile getirip çözüm arayışında bulunmanın halkı daha ileriye götüreceğini vurguladı.

KAYA: “HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIZ” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya KKTC’de

TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da, KKTC’ye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner ile mutabakat zaptı imzalamak için geldiklerini, hukuki zemine oturtarak kadın, çocuk ve yaşlılar için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Kıbrıs Türkü’nün her zaman yanında olduklarını ifade eden Kaya, her türlü katkıya hazır olduklarını kaydetti.

TBMM’DE KADIN ORANI YÜZDE 14.5 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya KKTC’de

Türkiye’de sosyal politikalar alanında çok önemli çalışmalar yapmakta olduklarını ifade eden Kaya, 15 yıllık iktidarları döneminde kadınların seçilmesi yönünde çok önemli adımlar attıklarını, TBMM’deki kadın oranının yüzde 4’ten 14.5’e çıkarıldığını anlattı.

Oranın hala düşük olduğunu kaydeden Kaya, hedefin yüzde 50’leri bulmak olduğunu belirtti. Kaya, sadece mecliste değil yerel yönetimlerde, belediye başkanlıklarında kadınların sayısını artırmak istediklerini ifade etti.

İKİ KADIN BAKAN Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya KKTC’de

TC Bakanlar Kurulu’ndaki iki kadın bakanın da Hamza Ersan Saner’in mevkidaşı olduğuna işaret eden Kaya, hem çalışma hem de sosyal politikalar bakanının kadın olduğunu, sayıyı artırmak için azimle çalışmakta olduklarını, karar mekanizmalarında sayının artmasının önemli olduğunu söyledi.

“SESSİZ DEVRİM” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya KKTC’de

Sosyal politikalar alanında 15 yılda çok önemli gelişmeler yaşandığını ifade eden Kaya, “Türkiye’de o ‘sessiz devrim’ dediğimiz iktidarlarımız sırasındaki dönüşümle sosyal politikalar alanında ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla çok büyük işlere imza attık. Sosyal politikalara ayrılan bütçe 1.4 milyardan 38 milyara çıktı” şeklinde konuştu.

Bugün her alanda yaşlısından çocuğuna ve engellisine sahip çıkan bir Türkiye Cumhuriyeti devleti olduğunu belirten Kaya, çocukların ailelerin yanından ayrılmadan bakımlarını sağlamak için gayret sarf etmekte olduklarını, 102 bin çocuğu ailelerinin yanında ekonomik olarak desteklediklerini anlattı.

Yaşlıların da ailelerin yanında bakılması için ekonomik destek verdiklerini kaydeden Kaya, “500 bin yaşlı ve engelliye evde bakım desteği veriyoruz.

Ailelere yaklaşık bir milyon gibi bir destek veriyoruz” dedi.
Kaya, sosyal politikalar alanında aile odaklı desteğe önem verdiklerini de söyledi.

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN KAYA’YI KABUL ETTİ

Başbakan Hüseyin Özgürgün temas ve incelemelerde bulunmak amacıyla KKTC’ye gelen TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı kabul etti.

Özgürgün’ün Kaya’yı kabulünde TC Lefkoşa Büyükelçisi Deryan Kanbay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner de hazır bulundu.

TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, ziyaretinde yaptığı konuşmada, Bakan Saner’in daveti üzerine KKTC’ye geldiğini, Kuzey Kıbrıs’ta kadın, çocuk ve yaşlı konularında ortak çalışmaları olduğunu söyledi ve bir mutabakat zaptıyla ortak çalışmaları hukuki bir zemine kavuşturacaklarını belirtti.

Kaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü destekleriyle KKTC halkının yanında olacaklarını da ifade etti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, Çalışma Bakanlığı ile yürütülen çalışmaların hem KKTC hem de Türkiye açısından olumlu olduğunu ifade etti ve iki kardeş halkı da ilgilendiren önemli ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

Özgürgün ayrıca, iki ülke arasındaki uluslararası anlaşmaların da hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

TAK

KIBRIS HABER AJANSI

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Dr. Kaya Bekiroğlu düzenlenen törenlerle son yolculuğuna uğurlandı

Ülkenin tanınmış cerrahlarından Dr. Kaya Bekiroğlu, bugün son yolculuğuna uğurlandı. 90 yaşında hayata veda eden …