Home / Alt Manşet / 8 firmanın zeytin yağları toplatılıyor

8 firmanın zeytin yağları toplatılıyor

8 firmanın zeytin yağları toplatılıyor

KKTC genelinde 19 firmanın 8’inin zeytin yağlarında “tağşiş” tespit edildi. Tarım ve Doğal Bakanlığı açıklamasına göre söz konusu yağlar toplatılıyor. 8 firmanın zeytin yağları toplatılıyor

Gıda ve Yem Yasası’nın Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Bakanlığı’na verdiği yetkiye dayanarak 16-25 Ağustos 2017 tarihleri arasında Tarım Dairesi müfettişleri tarafından zeytin yağlarında “tağşiş (başka bir madde karıştırma)” olup olmadığının, tespiti amacıyla ülkede ambalajlanan 19 farklı firmanın ürünlerinden numune alınarak, Bursa’daki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Gıda Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi.

Tarım Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, yapılan analiz neticelerinde 19 üründen 8’inde karışım olduğu tespit edildi.

Karışım olan zeytin yağları “Zeytin Yağı İmal ve Satışı Hakkında Daha İyi Hükümler Koyan” yasanın Ticaret Dairesi’ne verdiği yetki çerçevesinde piyasadan toplatılmaya başlandı.

Açıklamada, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tüketicilere güvenli gıda ulaştırılması misyonuyla gıda denetimlerini sürdürerek, çıkan sonuçları şeffaflık politikası çerçevesinde kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceği belirtildi.

Yapılan analizlerde; yağlarında tağşiş tespit edilen firmalar şunlar:

Vahorina, Binnaz, Hq-Vahorina, Kıbrıs Evi, Tüccaroğlu, Mavi Yeşil, Baron, Çağlayan.”

Yağları temiz olduğu belirtilen firmalar ise şunlar:

Ada, Mer Naturel, Alemdağ, Kırımlı, Yeşil Lefke, Aydın, Kantara, Bafra, Bella, Ciklos, Antik, Arsal.

Tağşiş nedir?

Tağşiş; Gıda maddelerinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin, mevzuata veya izin verilen özelliklerine aykırı olarak üretilmesi halini tanımlamaktadır.

Diğer bir ifade ile “Ürünlere temel özelliğini veren öğelerin ve besin değerlerinin tamamının veya bir bölümünün mevzuata aykırı olarak çıkarılması veya miktarının değiştirilmesi veya aynı değeri taşımayan başka bir maddenin, o madde yerine aynı maddeymiş gibi katılması; gıda maddesinin mevzuata veya izin verilen özelliklerine aykırı olarak üretilmesi hali; bir şeye yabancı bir şey karıştırarak saflığını bozma; katıştırma” şeklinde de tanımlanmaktadır.

Örneklemek gerekirse; tereyağına bitkisel yağ katılarak tamamen tereyağı gibi satılması, peynire nişasta katılması, nar ekşisine, zeytinyağına diğer yağların, bala glikoz ve fruktoz şurubu katılması bir tağşiş örneğidir.

TAK

KIBRIS HABER AJANSI

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Karakum’da hafta sonu asfalt çalışması var

Girne Karakum’da, İskenderun Caddesinde hafta sonu asfalt çalışması yapılacak. Belediyeden verilen bilgiye göre, cumartesi ve …