Home / Ana Manşet / Fetüs istinaf davası başladı

Fetüs istinaf davası başladı

Fetüs istinaf davası başladı

Girne’deki ‘hamileliği yasa dışı sonlandırma’ davası, 7 ay sonra bu kez istinaf duruşmasıyla yargının yeniden gündemine geldi. Fetüs istinaf davası başladı

3 mahkumiyet, 3 de beraat kararının verildiği, kamuoyunda uzun süre konuşulan, zaman zaman da tartışmalara neden olan davada istinaf duruşması dün başladı.

İddia Makamı ve bazı avukatlar tarafından gerek davadaki farklı hususların gerekse alt mahkemenin verdiği ceza kararının ‘hatalı’ olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme’ye taşınan 6 sanıklı istinaf davasının ilk duruşması dün görüşüldü.

Mahkemede ilk hitabı Kıdemli Savcı Erdinç Akyener yaptı

Akyener, sanık Fahri Karagözlü, Taner Okburan, Rasiha Serdaroğlu ve Ayşegül İşbilen’in cinayet suçundan ithal edildiklerini anımsatarak, bu sanıkların ‘adam öldürme’ suçundan beraat ettirilmesinin hatalı bir karar olduğunu savundu.

Gün boyunca süren dava, mesai saatinin dolması nedeniyle Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in geriye kalan hitabını dinlemek üzere 31 Ekim’e ertelendi

Tüm sanıklar hazırdı Fetüs istinaf davası başladı

Dünkü dava, Başkanlığı’nda Ahmet Kalkan, üye yargıç Peri Hakkı ve üye yargıç Bertan Özerdağ’dan oluşan Yüksek Mahkeme Heyetinin huzurunda gerçekleşti.

Duruşmada İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, hapis cezası alan Fahri Karagözlü, Rasiha Serdaroğlu, Ayşegül İşbilen ile beraat eden Mehmet Ali Tunçbilek, Verda Tunçbilek ve Taner Okburan’ın yanı sıra sanık avukatları da hazır bulundu.

Davayı, sanıkların yakınları da takip etti.

Savcı dinlendi Fetüs istinaf davası başladı

Dünkü davada heyet başkanı Ahmet Kalkan, tüm istinaf davalarının birleştirilerek, dinlenmesine karar verdi. Mahkemede ilk hitabı Kıdemli Savcı Erdinç Akyener yaptı. Akyener, süreçle ilgili bilgilere değindi, yürütülen soruşturma detaylarını hatırlattı.

Akyener, sanık Fahri Karagözlü, Taner Okburan, Rasiha Serdaroğlu ve Ayşegül İşbilen’in cinayet suçundan ithal edildiklerini anımsatarak, bu sanıkların ‘adam öldürme’ suçundan beraat ettirilmesinin hatalı bir karar olduğunu savundu.

Savcı Akyener, Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin dinlenen tanıkların verdiği şahadete gerekli itibarın verilmediğini dile getirdi.

Dava boyunca sanıkların tümünden avukatları huzurunda alındığını da kaydeden Akyener, Taner Okburan’ın verdiği yeminli şahadette fetüsleri hatırlamadığını ancak yeminsiz verdiği beyanda söz konusu fetüsleri hatırladığını, 34 haftalık bebeğin ölü olduğuna dair bilgi verdiğini dile getirdi.

Akyener, aynı şekilde sanık Ayşegül İşbilen’in ise polise ifade vermediğini fakat yeminsiz beyanında ise olayı hatırladığına değindi.

Ayrıca Akyener, hastanede tutulan kayıtların farklı şekilde yazıldığını, hatta bazı kayıtların hiç olmadığını belirtti.

31 Ekim’e ertelendi Fetüs istinaf davası başladı

Gün boyunca süren dava, mesai saatinin dolması nedeniyle Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in geriye kalan hitabını dinlemek üzere 31 Ekim’e ertelendi

3 sanık 5, 4 ve 2 yıl hapis cezası almıştı Fetüs istinaf davası başladı

Hatırlanacağı üzere 28 Mart’ta Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘hamileliliği yasa dışı sonlandırma’ davasıyla ilgili karar açıklanmıştı.

Karar neticesinde; sanıklar Fahri Karagözlü, Rasiha Serdaroğlu ve Ayşegül İşbilen “adam öldürme”, “ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek” ve “çocuğun doğumunu gizlemek” davalarından beraat ederken, sadece ‘çocuk düşürmeye teşebbüs’ ve “hamileliği yasa dışı olarak sonlandırmak” davalarından suçlu bulunup mahkum edilmişti.

Dr. Fahri Karagözlü 5 yıl, Dr. Rasiha Serdaroğlu 4 yıl ve ebe hemşire Ayşegül İşbilen de 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Öte yandan “Adam öldürme” dahil aleyhine beş dava getirilen Taner Okburan ve aleyhlerine “adam öldürme” davası dışında diğer dört dava getirilen Tunçbilek çifti ise beraat etmişti.

Yenidüzen / Ayşe Güler

KIBRIS HABER AJANSI

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Polis Bülteni 14.03.2018

KKTC’de meydana gelen adli ve polisiye olaylarla ilgili Polis Basın Subaylığı’nca yapılan açıklamalardan güncel haberler. …