Home / Alt Manşet / Bu girişim bizim için yok hükmündedir

Bu girişim bizim için yok hükmündedir

Bu girişim bizim için yok hükmündedir

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP); bugün 19 milletvekilinin Meclis’in federasyonun müzakerelerde bir çözüm modeli olmaktan çıktığına ilişkin karar alması için Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına öneri sunmasını eleştirdi. Bu girişim bizim için yok hükmündedir

CTP’den yapılan açıklamada, “Güney Kıbrıs Temsilciler Meclisi’nin aldığı kararı kınamak üzere hazırladıkları öneriyi bizimle istişare etmeden Meclis’e vermelerinin yanlış olduğunu kabul ederek geri çekenler, bugün de federasyonun artık bir çözüm modeli olmaktan çıktığına ilişkin karar önerisini imzalayıp Meclis’e vermişler.

Yine bizimle herhangi bir istişare ihtiyacı duymadan yaptıkları bu girişim, Kıbrıs sorununu seçim propagandası uğruna istismar ettiklerinin açık bir kanıtıdır” ifadeleri yer aldı.

“Kıbrıs Türk halkına değer vermeyen, gerçek ihtiyaçlarını hiçe sayan bu girişim bizim için yok hükmündedir” denilen CTP açıklamasında, Kıbrıs sorunu için karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme ancak Birleşmiş Milletler himayesinde yürütülen müzakerelerle ulaşılabileceği vurgulandı.

Açıklamada, bugünkü girişimin Kıbrıs Türk halkını yine dünyadan koparacak, üstündeki izolasyon koşullarını ağırlaştıracak büyük bir tehlike olduğu belirtilerek, “Ülkeyi kamplara bölerek kendilerinden olanlara menfaat sağlamayı tek amaç olarak görenler, şimdi de Kıbrıs sorunu üstünden yeni ve bilindik bir başka kamplaşmaya yönelmektedirler” denildi.

CTP açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ülkenin hiçbir sorununa çözüm üretmeyenlerin, yıllardır devam eden müzakerelerde ortaya çıkan parametreleri yerle bir etmeyi göze alarak bu topluma zarar vermelerine asla izin vermeyeceğiz.

Bizler dün olduğu gibi bugün de Kıbrıs Türk halkının kendi ülkesinde kendi kendini yöneteceği ve eşit ortak olarak gelecekte de söz ve yetki sahibi olacağı bir düzenin güvencesi olmaya devam edeceğiz.

Ve inanıyoruz ki gerçekçi tek çözüm modeli olan Federal Kıbrıs’tan vazgeçmeyecek olan halkımız da kendilerini dünyadan koparmaya niyet edenlere cevabı çok kısa süre sonra sandıkta verecektir.

Bu nedenle son dönemde Monaco-Cebelitarık-Hong Kong gibi model arayışına giren hükümet yetkililerini ciddiyete davet ederiz.”

TAK

KIBRIS HABER AJANSI

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Dr. Kaya Bekiroğlu düzenlenen törenlerle son yolculuğuna uğurlandı

Ülkenin tanınmış cerrahlarından Dr. Kaya Bekiroğlu, bugün son yolculuğuna uğurlandı. 90 yaşında hayata veda eden …