Home / Alt Manşet / Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU TOPLANDI

Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı’nın başkanlık ettiği toplantı saat 11.00’de başladı. Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

Genel Kurul’da ilk olarak, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AKPA) ve Parlamentolararası Birlik raporu okundu.

11-15 Ekim tarihlerinde St. Petersburg şehrinde gerçekleştirilen Parlametolararası Birlik raporunu heyet başkanı UBP Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı okuyarak, yapılan temaslar ve görüşmeler hakkında milletvekillerine ayrıntılı bilgi verdi.

Ardından,AKPA raporu UBP Milletvekili, heyet başkanı Erdal Özcenk tarafından okundu.

Özcenk, 9-13 Ekim tarihlerinde Strazburg’da yapılan görüşmeler ve temasları hakkında milletvekillerine ayrıntılı bilgi verdi.

Genel Kurul’un bugünkü gündeminde güncel konuşmalar var.

MECLİSTE, YÜKSEK ÖĞRENİM VE KIBRIS KONUSU DA TARTIŞILDI

DERYA: “AKADEMİK ALANA ŞAİBE DÜŞMEMELİ, BU KONULARA CİDDİYETLE YAKLAŞILMALI”
BEROVA:”ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLAN YÜKSEK ÖĞRENİMİN YIKICI DEĞİL, DAHA YAPICI NASIL ORGANİZE EDİLEBİLECEĞİNİ TARTIŞMAK GEREK”

SOYER: “İNGİLİZ ÜSLERİYLE İLGİLİ GÖRÜŞMELERDE KIBRIS TÜRK TARAFI TALEPKAR OLMALI”

ERTUĞRULOĞLU: “DÜNYANIN GÖZÜNDE RUM DEVLETTİR, BİZ TOPLUMUZ. KİMİ KİME ŞİKAYET EDİYORUZ. BU ŞEKİLDE BİR ÇÖZÜM BULAMAYIZ”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu güncel konuşmalarla devam ediyor. Milletvekilleri, eğitim, üniversiteler ve Kıbrıs konusunu da Meclis gündemine taşıdı.

DERYA Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

“Eğitim Politikaları” konusunda İlk güncel konuşmayı yapan CTP Milletvekili Doğuş Derya, bir şeyin politika olabilmesi için onun bir vizyonunun olması gerektiğini, bunların olmadığı durumlarda ise bir eğitim politikasından söz edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Dün meclisin gündeminde olan 2 yeni üniversite açılması konusuna değinen Derya, dün cevaplarını alamadıkları soruları tekrarlayacaklarını kaydetti.

Mecliste geçtiğimiz günlerde Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy’un 10 yıllığına yeni üniversite izni verilmesini kısıtlayıcı bir öneri getirdiğini anımsatan Derya, Eğitim Bakanı Özdemir Berova haricinde hükümet yetkililerinin de buna onay verdiğini anımsattı.

“AKADEMİK ALANA ŞAİBE DÜŞMEMELİ…”  Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

Üniversitelerin ve öğrencilerin sorunlarına ve eğitim niteliklerindeki sıkıntılara değinen Derya, akademik alana şaibe düşmemesi gerektiğini, bu konulara ciddiyetle yaklaşmak gerektiğini kaydetti.

Öğrencileri sadece para olarak gören, şirketleşmiş bir üniversite anlayışı olduğunu ileri süren Derya, dövizdeki dalgalanmalar konusunda önlem alınmamasını eleştirdi.

Öğrencilerin sağlık alanında yaşadığı sıkıntılara da değinen Derya, bir çok yabancı öğrencinin tecavüze uğradığını, iş güvencesi olmadan, sigortasız çalıştırıldığını, yaşanan hamilelikler olduğunu ve bu gibi konularda hiçbir önlem alınmadan yeni izinler verildiğine işaret etti.

Ülkede bir takım gerici örgütlenmeler bulunduğunu da ileri süren Derya, bu örgütlerin İçişleri Bakanlığı tarafından denetimlerinin yapılmadığını söyledi ve “bu konuda ciddi bir laçkalık var” dedi.

Ülkede KKTC mezunu işsiz bir çok öğretmen varken Türkiye’den öğretmen getirmesini de eleştiren Doğuş Derya, Türkiye’den getirilecek öğretmenlerin de cinsiyet ayrımcılığıyla ülkeye getirilmeye çalışıldığını iddia etti.

“Bir Bakan olarak Berova’nın Çanakkale Kampı’nda yaşananları bilmemesini” de eleştiren Derya, konuyu tekrar gündeme getirerek, bu konuda Bakan Berova’dan açıklama istedi.

Derya, dün verilen üniversite izinleri için gerekçeleri, sermaye sahiplerinin kimler olduğunu, koordinasyon ofisinin defakto olarak kampları organize edip etmediğini sordu.

BEROVA: ” YÜKSEK ÖĞRENİMİN YIKICI DEĞİL, DAHA YAPICI NASIL ORGANİZE EDİLEBİLECEĞİNİ TARTIŞMAK GEREK”

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova da Derya’ya cevaben yaptığı konuşmada, planlama ve organizasyondan bahseden Derya’yı , Koordinasyon ofisi Yasası geçerken Meclis’te konuşulanlardan haberi olmamakla suçladı.

Berova, yapılan yeni yasayla üniversite açma yetkisinin KKTC Meclisi’ne verildiğini anımsattı.

Şu anda meclis komiteleri içinde ivedi olmayan hiçbir yasa tasarısı olmadığını ifade eden Berova, açık ve şeffaf şekilde hazırlanan önerilere komitelere gidilip bakılabileceğini, açık olmayan bir durumda ise kendilerinin izahat yapabileceğini ifade etti.

Ülke ekonomisi için çok önemli olan Yüksek öğrenimin yıkıcı değil, daha yapıcı nasıl organize edilebileceğinin tartışılması gerektiğine dikkat çeken Berova, Türkiye’den gelen öğretmenler konusuna değinerek, son 10 yılda Türkiye’den gelen öğretmen sayısında bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Özel eğitim öğretmenliği konusunda teşkilat yasasında bir değişiklik yapılması gerektiğine işaret eden Berova, geçmişte olduğu gibi, bu dönem içinde de ülke teşkilat yapısında olmayan öğretmenlerden hizmet alındığını, maaşlarının da TC tarafından ödendiğini anlattı.

Cinsiyete göre bir sıralama değil başarıya göre bir sıralama yapıldığına işaret eden Berova, tarihi öneminden ötürü bundan sonraki süreç içinde kültürel gezilere devam edileceğini kaydetti.

DERYA Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

Yeniden söz alan Derya, kendisinin gezinin neden düzenlendiğini değil, gezileri kimin düzenlediğini sorduğunu belirtti.

Bakan Berova’yı tutarsız olmakla suçlayan Derya, kendisinin bu soruları, erişemediği için değil, herkesin bilmesi için sorduğunu kaydetti.

SOYER Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, “Kıbrıs Sorunu ve İngiliz Üstleri” konusunda yaptığı güncel konuşmasında, toplumsal ve sosyal sorunların ortak bir akılla çözülebileceğine işaret ederek, Kıbrıs sorununda ortak akıldan yoksun olunduğunu, her kesimin kendi açısından bir karar almaya çalıştığını kaydetti.

Rum Temsilciler Meclisi’nde alınan kararın Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasına aykırı olduğunu, ancak ülkenin Dışişleri Bakanlığı’nın konuya bu şekilde yaklaşmadığını ifade eden Soyer, konunun bu şekilde ele alınmadığını söyledi.

Soyer, adadaki iki halkın da hidrokarbon konusunda söz sahibi olduğuna işaret ederek, konu hakkında Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’ndan örnekler verdi ve kararın hem anayasaya, hem hukuka, hem de evrensel hukuka aykırı olduğunu söyledi.

İngiliz Üsleri konusuna da değinen Soyer, üslerle ilgili yapılacak görüşmelerde Kıbrıs Türk tarafının talepkar olması gerektiğini kaydetti.

ERTUĞRULOĞLU Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Soyer’e cevaben yaptığı konuşmada, garanti edilen 1960’taki düzenin ne olduğunu yıllarıdır söylemeye çalıştıklarını ifade ederek, bunu ihlal edenleri de yıllardır eleştirdiklerini kaydetti.

1964’te yasal olarak devam etmeyen bir ortaklık hükümetine rağmen, BM Güvenlik Konseyi’ne sanki devam eden bir ortaklık hükümeti varmış gibi gösterildiğini ifade eden Ertuğruloğlu, Rum tarafının kendini “Kıbrıs Cumhuriyeti biziz” gibi gösterdiğini kaydetti.

Rum tarafına tanınmışlık verilmeye devam edildikçe, Türk tarafının şikayetleriyle bir yere varılamayacağını ifade eden Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türklerinin ambargolar altında ezilmeye devam ettiği söyledi.

Kendisinin ortaya koyduğu seçeneklere değinen Ertuğruloğlu, 50 yıldır başarısızlığı ortada olan müzakere sürecine geri dönülmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Ertuğruloğlu, “Rum devlettir, biz toplumuz dünyanın gözünde, Kimi kime şikayet ediyoruz. Bu şekilde bir çözüm bulamayız Kıbrıs konusuna” dedi.

SOYER Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

Yeniden söz alan Soyer, iki bölgeli federal bir çözüm için uğraş verilmesi gerektiğini vurguladı.

GÜRÇAĞ: “YENİ SEÇİM SİSTEMİNDE ANLAŞILMAYACAK BİR ŞEY YOK”

ÇELER: “LOBİCİLİK SADECE ŞİKAYET ETMEKLE, AĞLAMAKLA DEĞİL, DOĞRU ADIMLARLA OLUR. BU SADECE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN DEĞİL, DEVLETİN POLİTİKASI OLMALI”

ERTUĞRULOĞLU: “20 KİŞİLİK MÜNHAL İÇİN HÂLÂ SINAV YAPILMADI. BU SINAV BİR AN ÖNCE YAPILMALI”

TATAR: “KKTC’NİN EKONOMİSİ KONUSUNDA ÇOK KARAMSAR OLMAMALIYIZ”

UBP Girne Milletvekili, Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı İzlem Gürçağ, Meclis Genel Kurulu’nda Seçim ve Halkoylaması Yasası hakkında yaptığı konuşmada, yeni seçim sisteminde anlaşılmayacak hiçbir şey olmadığını söyledi.

İzlem Gürçağ, seçmenin nasıl oy kullanacağını kürsüye getirdiği pusula üzerinde ilçelere göre örneklerle anlattı.

Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın dünkü genel kurulda oy çokluğuyla geçtiğini anımsatan Gürçağ, eleştirileri yanıtladı ve yeni seçim sisteminde anlaşılmayacak hiçbir şey olmadığını, halkın bu konudaki bilinç düzeyinin yüksek olduğunu ifade etti.

Bu düzenlemeyle vatandaşın sadece yaşadığı ilçedeki değil, diğer ilçelerdeki adaylara da oy verebileceğini hatırlatan Gürçağ, yasal düzenlemeyi “yelpazenin genişlemesi, halkın yetkisinin genişletilmesi” şeklinde niteledi.

ÇELER: “LOBİCİLİK YETERSİZ”

TDP Milletvekili Zeki Çeler, “Yurt Dışı Temsilcilikler ve Eksik Bırakılan Lobi Faaliyetleri” hakkında söz aldı.

Çeler, KKTC’nin lobicilik faaliyetlerinin yetersiz olduğunu kaydederek, yurt dışındaki temsilciliklerde yaşanan maddi konulardaki ve personel sayısındaki sorunlarına değindi.

Çeler, “Lobicilik bizim için önemli. Bu alandaki sorun maddiyse bunu toplumsal seferberlikle çözebiliriz yeter ki şeffaflık olsun.

Lobicilik sadece şikayetle, ağlamakla değil, doğru adımlarla olur. Lobicilik sadece Dışişleri Bakanlığı’nın değil, devletin politikası olmalı ” dedi.

Çeler, Avrupa’daki gibi Türkiye’deki temsilciliklerin de maddi sorunları olduğunu kaydetti.

Zeki Çeler, ülkeye gelenlerin lobicilik kapsamında yeteri kadar bilgilendirilmediğini de savundu.

ERTUĞRULOĞLU Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

Çeler’e yanıt veren Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın bütçesinin yeterli olmadığını, bunu yıllardır söylediğini, bakanlığın genel bütçedeki payının, sadece yüzde 1 olduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu, “Asıl sıkıntı bu bakanlığa bakış açısıdır. Dış politika, iç politikaya alet edilmemeli ” dedi.

KKTC’nin yurt dışında 27 temsilciliği olduğunu, burada 39 Dışişleri Dairesi personelinin çalıştığını kaydeden Ertuğruloğlu, temsilciliklerde araç sıkıntısı olduğunu, İhale Yasası’ndaki sıkıntılar nedeniyle buralara araç da alamadıklarını belirtti.

Temsilciliklerdeki personel sayısının yetersizliğine de işaret eden Ertuğruloğlu, “Her temsilcilikte kadro sayısı 4’e çıkarılmalı. Minimum sayı bu olmalı” dedi.

2008’den beri bakanlığa istihdam yapılmadığını da söyleyen Dışişleri Bakanı, Enformasyon Dairesi’nde 6, Tanıtma Dairesi’nde 6, Dışişleri Dairesi’nde 25 kişinin görev yaptığını belirtti.

İlan edilen münhal konusunda Kamu Hizmeti Komisyonu ile sıkıntı yaşadıklarını da anlatan Tahsin Ertuğruloğlu, “Bizim tarafımızdan kabul görmeyen davranışları var. İngiltere’den mezun çocukların İngilizceleri yeterli düzeyde değil diyerek sınava girmeleri engellendi” diye konuştu.

Seçim yasakları girmeden 20 kişilik münhalin doldurulması gerektiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, “Yurt dışı görevlendirmelerinde sorun yaşıyoruz ama daha sınavı yapamıyoruz. Sınav bir an önce yapılmalı” dedi.

TATAR: “45 BİNİN ÜZERİNDE KİŞİ ÇALIŞMA İZNİYLE ÇALIŞIYOR”

UBP Milletvekili Ersin Tatar, “Ekonomik Gelişmeler” hakkında konuştu.

Tatar, üniversitelerin ülke ekonomisine katkısının ciddi olduğunu kaydederek, çalışmaların, vizyonun ve TC’nin katkısıyla bu sektörün iyi bir noktaya geldiğini belirtti.

Öğrencilerin burada kayıt dışı çalışmasının ciddi bir sorun olduğunu da kaydeden Tatar, “Devlet burada otoritesini ortaya koymalı” dedi.
KKTC’de 45 binin üzerinde kişinin çalışma izniyle çalıştığını kaydeden Tatar, “Yatırımlarla istihdam sayısının artabileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Tatar, “KKTC’nin ekonomisi konusunda çok karamsar olmamalıyız” değerlendirmesinde bulunarak, “İstikrar ve güven ortamının devamı, TC ile olan ilişkiler, buraya yatırımların artması ekonominin büyüyeceğine yönelik göstergelerdir” dedi.

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU BUGÜNKÜ TOPLANTISINI TAMAMLADI SONRAKİ BİRLEŞİM 30 EKİM’DE

AKANSOY: “HÜKÜMETİN DAĞITTIĞI ARSALARIN ALT YAPISI HAZIR DEĞİL. BU KONUDA YASA DIŞILIK VAR. VATANDAŞLIK GİBİ ARSA DAĞITIMINA DA SON VERİLMELİ”

TÖRE: “FEDERASYON GÖRÜŞMESİ BOŞUNADIR. RUMLARIN ZİHNİYETLERİNİN DEĞİŞMEYECEĞİ BELLİDİR”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı tamamlandı. Genel Kurul’un bir sonraki toplantısı 30 Ekim Pazartesi günü yapılacak.

Güncel konuşmaların yapıldığı bugünkü toplantıda, CTP Milletvekili Asım Akansoy ile UBP Milletvekili Zorlu Töre de söz aldı.

CTP Milletvekili Asım Akansoy, “Kırsal Kesim Arazileri” konusunda konuştu.

“Mağusa Hendeği” olarak bilinen yerde düzenleme yapılacağını, buradaki toprak zeminin çimlendirileceğini kaydeden Akansoy, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun burası için “Libya çimi” önerdiğini söyledi.

Akansoy, Eski Eserler Dairesi’nin “başka bir çim metodu” seçtiği yönünde bilgi aldıklarını kaydederek, bu çimlerin surlara zarar verebileceğini, bu nedenle Anıtlar Yüksek Kurulu’nun uyarısının dikkate alınmasını istedi.

Kırsal kesim arsaları konusuna değinen, kendilerinin hükümette olduğu dönemde alt yapısı olmayan kırsal kesim arsası dağıtılmadığını kaydeden Akansoy, bazı verileri paylaştı.

Akansoy, 2016 Nisanına kadar 6 bin 238 kırsal kesim arsası verildiğini, 2 bin 198 hak sahibi ile sözleşme imzalandığını, bu arsalardan bin 857’sine konut inşa edildiğini söyledi.

Akansoy, yasal sorumluluklarını yerine getirip kırsal kesim arsa koçanı alanların sadece 423 olduğunu söyledi.

UBP-DP hükümeti döneminde 65 köye kırsal kesim konusunda duyuru asıldığını, 15 köye dağıtım yapıldığını belirten Akansoy, 378 kişiye arsa dağıtıldığını kaydetti. Akansoy, “Arsaların alt yapısı hazır değil. Bu konuda yasa dışılık var” dedi.

Hükümetin bu dönemde vatandaşlık da arsa da dağıtmaması gerektiğini söyleyen, seçim dönemine girildiğini belirten Akansoy, “Arsa dağıtımına son verilmeli. Gayri yasal arsa dağıtımlarıyla ilgili istesek mahkemeye gideriz. Bizi zorlamayın. Bu arsaların altyapısı konusunda gerekli girişimi yapın” şeklinde konuştu.

TÖRE Meclis Genel Kurul görüşmeleri 24 10 2017

UBP Milletvekili Zorlu Töre, “Rum Meclisi’nin Kararları” konusunda konuşma yaptı.

Rumlarla federatif bir yapı kurulamayacağını kaydeden, Rum Meclisinde alınan kararlara işaret eden Töre, “Zihniyetlerinin değişmeyeceği bellidir. Federasyon görüşmesi boşunadır. Cumhuriyet Meclisi olarak bizlerin de karar üretmesi gerek” dedi.

Töre, “Bizim devletimiz, cumhuriyetimiz, egemenliğimiz var. TC ile ilişkilerimiz var. Şimdi KKTC’ye sahip çıkma zamandır” şeklinde konuştu.

 

TAK

KIBRIS HABER AJANSI

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorumlar

yorumlar

Kıbrıs Haber Ajansı

Check Also

Dr. Kaya Bekiroğlu düzenlenen törenlerle son yolculuğuna uğurlandı

Ülkenin tanınmış cerrahlarından Dr. Kaya Bekiroğlu, bugün son yolculuğuna uğurlandı. 90 yaşında hayata veda eden …